Ana Sayfa Bitkiler, Fitoterapi, Şifalı Yaşam 29 Mart 2016 737 Görüntüleme

Isırgan Otu Nedir? Nasıl Kullanılır?

isirganotu  Isırgan otunun genellikle saçlara sağladığı yararlar sebebiyle şampuan yapımında kullanıldığı biliriz. Ancak sadece saçlar değil, böbreklerde, idrar yolları enfeksiyonlarında ve daha birçok sağlık probleminde tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Makalemizde bunlardan detaylıca bahsedilmiştir.

Isırgan otu, halk arasında dokunulduğunda can acıtması ve kaşındırması yönüyle bilinmektedir. Ama bu dokunulduğunda yakan ot sağlık için çok faydalıdır.

İsmine ısırgan denmesinin nedeni de ısırıkşeklinde acıtması, kızarıklık yaratması ve kaşındırmasındandır. Hemen hemen her toprakta yetiştirilmesi mümkün olan ısırgan otu, ülkemizde de her yerde yetişmektedir.

Uzun yıllar dayanan ve ilkbahar – yazaylarında toplanabilen bir bitkidir. Çok eski tarihlerden itibaren çeşitli tedavilerde kullanılmış olduğu bilinmektedir. Günümüzde kremleri ve şampuanları sıklıkla görülmektedir.

Sağlık açısından çok faydaları olan ısırgan otunun çoğu kişide herhangi yan etkisi bulunmamıştır ama ilaç kullananların birçok bitkiyi tüketirken dikkatli olması gerektiği gibi ısırgan otu tüketirken de doktoruna danışması gerekmektedir. Bu bitkinin hem kendisi hem tohumları ayrı ayrı faydalı maddeler barındırmaktadır. Aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde yan etkilere maruz kalmadan çeşitli kullanımlarla, ısırgan otunun olumlu yönlerinden yararlanabilirsiniz.

isirgan-otu-nasil-kullanilir

Bilimsel alanda Urtica olarak bilinen ısırgan otu, ısırgangiller familyasından bir bitkidir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçeklenir. Gövde kısımları diktir ve dört köşe formundadır. Yaprak kısımları, oval biçiminde, koyu yeşil renkte ve parlaktır. Yaprakların üstü tamamen yakıcı tüylerle kapalıdır. Meyveleri esmer renkte ve fındığa benzer yapıdadır. Tohumlarında ise yağ birçok alanda kullanılabilen yağ bulunmaktadır.

  • Böbreklere etki ederek; idrarın sökülmesine etki eden bir bitkidir. Bu etkisinden faydalanmak için çay olarak tüketmek gerekir.
  • Isırgan otu içinde yüksek miktarda demir barındırır. Bu nedenle anemi tedavilerinde yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.
  • Sindirim sisteminin ve organların, zararlı toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Ödem attırarak, terleme yoluyla zararlı maddeleri vücuttan atar. Özellikle de karaciğer ve böbreklerin temizlenmesinde etkilidir.
  • İdrar yollarında sıklıkla görülen enfeksiyonların tedavilerinde, ilaç tedavisine destek olarak kullanılan bir bitkidir. İdrara çıkmayı kolaylaştırarak, mikropların atılmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek; enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi kolay hastalıklara yakalanmayı önler.

Isırgan otunun dünya üzerinde ne kadar geçmişi olduğuyla ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır ama tedavi amacıyla Orta Çağlarda Avrupa kıtasında çeşitli yöntemlerle kullanıldığı bilinmektedir. Geçmiş tarihlerde de günümüzde olduğu gibi çay olarak, krem olarak ve yapraklarından faydalanılarak kullanılmıştır.

Çok faydalı bir bitki olsa da aşırı miktarda kullanıldığında ya da kişilerin hassasiyeti fazla olduğunda bazı yan etkiler görülebilmektedir. Tüm bitkiler bilinçli olarak tüketilmeli ve eğer bir rahatsızlık, ilaç kullanımı söz konusuysa; uzmana danışılmalıdır. Kullanan kişilerin belirttiklerinden hareketle; bazı zamanlarda mide ağrısı, ishal, terleme, cilt üzerinde döküntü ve alerji gibi etkileri görülebilmektedir. Isırgan otu lapaları veya suyu, açık yaralar üzerinde kullanılmamalıdır. Adet döneminde, süreçleri değiştirebilme ihtimali olduğundan; bu dönemlerde ve hamile kalmak isteyen kadınların kullanmaması gerekmektedir.

Sitemizdeki Ürünler İçin Sizi Arayalım

desing| Edizayn