Ana Sayfa Ürünlerimiz 29 Mart 2017 1187 Görüntüleme

1 Adet Kinoa +1 Adet Chia Tohumu

1 Adet Kinoa + 1 Adet Siyah Chia Tohumu

Kinoa Nedir
Her ne kadar görüntüsü tahıllara benzese de kinoa otsu bir bitkidir ve ıspanakgiller familyasındandır. Besleyici ve etli yaprakları olan kinoanın açan çiçekleri zengin besin kaynağı olan tohumlara dönüşür. Kinoanın yenilen kısmı bu küçük tohumlardır. Kinoa nedir, kinoa nasıl kullanılır ve neden önemlidir?
Buğday ve pirinç dünya nüfusunu besleyen 2 temel tahıl türüdür. Vücudun temel protein ihtiyacını karşılayan besinler buğday ve pirinçtir. Pirinç üretimi için oldukça fazla suya ihtiyaç duyulur. Dünya genelindeki su kaynaklarının azalmasıyla ve küresel ısınmayla birlikte pirinç ve buğday üretimi de azalmıştır. Bundan dolayı alternatif bir gıda olarak her türlü topraklarda üretilebilen, su ve gübre problemi olmayan kinoa gündeme gelmiştir.

Kinoa Tohumu
Kinoa tohumu bitkinin yenilebilen kısmıdır. Küçük görüntüsüne karşılık kinoa tohumları oldukça besleyicidir. Kinoa tohumları temel aminoasitlerin tamamını ve yüksek oranda protein içerir. Bitkisel gıdalar arasında kinoa en yüksek protein içeriğine sahip besindir. Proteini oluşturan temel yapı taşı aminoasitlerdir. İnsan vücudundaki 20 aminoasitten 9’u vücut tarafından üretilemez. Bunlar et,yoğurt, süt gibi hayvansal gıdalardan alınmalıdır. Kinoa bu 9 aminoasitin tamamını içerir. Kinoa’nın içerisinde neredeyse et kadar aminoasit vardır ve kinoa aminoasitlerinin emilimi etten daha fazladır.
Ayrıca kinoa tohumu yüksek oranda vitamin, mineral ve lif içerir. Kinoa tohumunda A, B, C, D ve K vitaminleri vardır. Bu zengin içeriğe karşılık kinoa tohumlarında hiç kolesterol yoktur. Bunlar dışında kinoa tohumu magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor açısından da zengindir. Bu zengin içeriğin insanlar tarafından keşfedilmesiyle kinoa nedir ve kinoa faydaları nelerdir merakı uyanmaya başlamıştır.

Kinoa Faydaları
Birçok farklı gıdadan alınabilen vücut gereksinimlerini tek başına içerisinde barındıran minik kinoa tohumları insan sağlı açısından oldukça faydalıdır. Yaygın olarak bilinen kinoa faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
*  Kanser oluşumunu engeller.
*  Kalp-damar sağlığını korur.
*  Kemikleri ve dişleri güçlendirir.
*  Yüksek tansiyona iyi gelir.
*  Diyabete iyi gelir.
*  Bahar alerjisine karşı korur.
*  Antioksidandır.
*  Anne sütünü arttırır.
*  Ameliyat sonrası yaraların iyileşmesini hızlandırır.
*  Yaşlanmayı geciktirir.
*  Kansızlığa iyi gelir.
*  Kabızlığa iyi gelmesi bilinen kinoa faydalarıdır.

Kinoa İle Zayıflama
Zengin içeriği ile gündeme gelen kino konusunda en çok sorulan sorulardan biri de kinoa ile zayıflama mümkün müdür? Kinoa ile zayıflamak isteyenler için kinoanın katkıları şu şekilde sıralanabilir.
*  Kinoa yüksek miktarda protein içerir. Tokluk hissi verir ve kolesterolü yükseltmez.
*  Zengin kalsiyum içeriği ile metabolizmayı hızlandırır.
*  Vücutta ödem oluşmasını engeller.
*  Spor ve diyet yapanlara vücuda enerji vererek katkı sağlar.
*  Yine diyet ve spor yapanlarda kas ve kemik sağlığını korur.
*  Diyet yapanlarda kilo aldırmadan vücudun birçok besin ihtiyacını karşılar.

Kinoa Nasıl Kullanılır
Kinoa yüksek besin değerine karşılık yağ oranı düşüktür ve kilo aldırmaz. Kolay hazmedilmesi nedeniyle de bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubu için uygun bir besindir. Vejetaryenlerin protein ihtiyacını gidermesi için de ideal bir besindir. Gluten içermediğinden çölyak hastaları için de uygun bir üründür. Bütün bu özellikleri bir araya geldiğinde kino için kaçınılmaz olmuştur. Dünya genelindeki birçok toplumda olduğu gibi ülkemizde de kinoaya ilgi uyanmıştır. Ülkemizde kinoa kolaylıkla ulaşılabilir bir ürün olarak birçok marketin reyonlarında yerini almıştır. Bununla birlikte toplumumuz için yeni bir ürün olan kinoa için sıklıkla kinoa nasıl kullanılır sorusu sorulmaktadır.
Kinoa’nın kendine has bir aroması vardır ve baskın bir tadıyla baskın bir kokusu yoktur. Kinoa lezzetli ve hafif bir besindir. Bulgur ve pilavın kullanıldığı yemeklerin tamamında kullanılabilir. Kinoa garnitür olarak yemeklere eklenebilir, çorbalarda kullanılabilir ve pilavı yapılabilir. Un haline getirilerek kek, pasta ve kurabiye hamurlarına konulabilir. Yine kinoa nasıl kullanılır sorusunu soranlara haşlanmış kinoanın salatalarda kullanılması iyi bir seçenek olabilir.


Chia Tohumu Faydaları
Bu küçük tanecikler içerisinde barındırdığı bol miktardaki vitaminler, mineraller, omega 3, lif, potasyum, çinko ve protein ile insanlar için şifa kaynağıdır.
*  Chia tohumu büyük bir enerji kaynağıdır. Tüketenler enerjik ve dinç hisseder.
*  İçinde barındırdığı çok miktardaki omega 3 ile beyin sağlığını korur.
*  Ağrı kesici özelliği vardır. Eklem ağrısı başta olmak üzere birçok ağrıya şifa olur.
*  Detoks etkisi yapar ve bağırsakları temizler.
*  Uzun süre tokluk hissi verir ve kilo aldırmaz. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir.
*  Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
*  Yüksek lif içeriği sayesinde kan şekerini düzenler. Zengin lif içeriği Chia tohumu faydaları açısından önemli yere sahiptir.
*  Kolesterol içermeyen bir protein kaynağıdır. Günlük protein ihtiyacının giderilmesi için sağlıklı bir besin.
*  İçinde barındırdığı triptofan ile daha kolay doymanızı, daha iyi uyumanızı sağlar ve iyi hissettirir.
*  İyi kolesterolü (LDL) arttırır ve trigliseridi düşürür. Kalbi korur.
*  Zengin kalsiyum içeriği ile kemik ve diş sağlığını korur, osteoporozu önler.
*  Hücrelerin tamirine ve yenilenmesine katkı sağlaması Chia tohumu faydaları arasındadır.

Chia Nasıl Tüketilir
Chia tohumu faydaları kadar kullanım kolaylığıyla da pratik bir besin. Belirgin bir tadının olmaması chia tohumunun birçok ürünle birlikte tüketilmesine olanak sağlıyor. Chia tohumlarını bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı atarak, bir bardak suya biraz Chia tohumu tarak ve jel kıvamını almasını bekleyerek, hazırladığınız poğaça veya böreklere serpiştirerek, salatanıza serpiştirerek veya pilavınıza serpiştirerek tüketebilirsiniz. Kendine ait belirgin bir tadı olmadığından dolayı yemeklerin tadını değiştirmez. Chia nasıl tüketilir sorusunu soranlara bu öneriler kolay ve pratik bir çözüm üretecektir.

İlginizi çekebilir

Dikdur Nicdur Kampanya

Dikdur Nicdur Kampanya

Sitemizdeki Ürünler İçin Sizi Arayalım

desing| Edizayn